Domovská stránka arrow Otázky a odpovedi
Otázky a odpovedi Print E-mail

Nefunguje mi internetové připojení

Než nám budete volat, prosím postupujte podle níže uvedených bodů. Zkontrolujte:

 • zda je zařízení zapnuté a zda na první pohled funguje (zařízení problikává, svítí LED kontrolky apod.)
 • jestli jsou zapojeny všechny kabely, tj. hlavně kabel mezi anténou a wifi "modemem" a kabel mezi wifi "modemem" a PC

Nikdy nezapojujte kabel tak, aby jeho oba konce byly zapojeny do jednoho zařízení.

V případě, že používáte domací wifi pro připojení k internetu, zkontrolujte jestli jsou zařízení mezi sebou propojeny. Při jakémkoliv odpojování kabelů je vždy zapojte do stejného portu (otvoru).

Na zařízení nikdy nemačkejte tlačítko RESET.

Další problémy můžou vzniknout v samotném počítači. Nikdy neměňte jeho internetové nastavení (tj. nastavení IP adres). V případě, že počítač formátujete, opište si IP adresy, které po instalaci windows opět nastavte (u novějších připojení je IP adresa nastavována již automaticky).

Chod internetového připojení můžou blokovat některé programy, proto si zkontrolujte nastavení firewallu, popř. antivirového programu.

Internet mi jede pomalu

Tento problém může být způsobený více důvody. Vyzkoušejte následující kroky:

 • zkontrolujte si, zda se Vám na pozadí nestahují jakékoliv data - např. data stahované programy DC++, utorrent apod., aktualizace antivirového programu, aktualizace windows atd. Pokud máte připojených v domácnosti více PC, zkontrolujte, zda právě jiný počítač nevytěžuje internetové připojení
 • otestujte počítač antivirovým a jiným programem na výskyt virů, spamů, wormů apod.
 • zkontrolujte si, zda máte správně nastavené IP adresy DNS serverů (jaké DNS servery si nastavit, naleznete níže).

Pokud jste si jisti, že ani jeden z výše uvedených případů není u Vás možný, kontaktujte nás a po dohodě se budeme tímto problémem zabývat.

Trhá se mi (přerušuje) přehrávání videí, tv pořadů atd.

Každé sledování video přenosů (ať už on-line nebo různých záznamů) vyžaduje pro bezproblémový a plynulý chod internetové připojení o určité rychlosti. Sledujete-li tedy TV přenos ve vyšší kvalitě, může se stát, že nemáte dostačující rychlost k tomu, aby byl přenos plynulý. Uvedená situace se dá řešit navýšením rychlosti internetu nebo snížením kvality přenosu. I přes tyto kroky nejde vždy zařučit, že bude chod v pořádku. Sledovaný pořad může být zatížen velkým počtem uživatelů (v rámci např. celé ČR). Jako příklad lze uvést sportovní přenosy na adrese www.ceskatelevize.cz, kdy se při větším zatížení může přenos zasekávat, déle načítat atd.

Většinou jde na stránkách s přenosem dohledat jakou min. rychlost potřebujete ke sledování. Proto zde uvádíme i přepočet mezi Mbit a kB/s.

 • rychlost internetového připojení 2 Mbit = 256 KB/s
 • rychlost internetového připojení 3 Mbit = 384 KB/s
 • rychlost internetového připojení 4 Mbit = 512 KB/s 
 • rychlost internetového připojení 5 Mbit = 640 KB/s
 • rychlost internetového připojení 6 Mbit = 768 KB/s
 • rychlost internetového připojení 8 Mbit = 1024 KB/s
 • rychlost internetového připojení 10 Mbit = 1280 KB/s

Jaké DNS servery používat pro chod internetu

Každý počítač v síti internet má svou vlastní IP adresu v číselném formátu a pamatovat si adresu každého počítače, který navštívíte, nebo chcete navštívit je poněkud neúnosné. Proto je tu překladová služba DNS (Domain Name Server). DNS má uloženou databázi jmen a ke každému z nich má přiřazenou IP adresu. Ve chvíli, kdy do prohlížeče (browseru) napíšete např. www.seznam.cz a potvrdíte, váš počítač se zeptá DNS serveru na IP adresu, který odpoví, že jde o adresu XY a připojíte se. 

Pro správný chod www stránek v síti freewifinet.org používejte následující IP adresy:

 • 192.168.128.4
 • 217.112.162.34

Jak správně změřit rychlost připojení

 • Rychlostí připojení k internetu z Vaší smlouvy se rozumí rychlost na předávacím rozhraní, neměřte proto rychlost z počítače zapojeného k jinému zařízení ve Vaší síti, které by mohlo rychlost degradovat. 
 • Pro správné měření rychlosti je třeba vypnout/odpojit všechna zařízení, která používají internet a mohou tím naměřené hodnoty negativně ovlivnit.
 • Na počítači, na kterém je přenosová rychlost měřena, musíte ukončit všechny aplikace, které používají (i na pozadí) připojení k internetu, např. poštovního klienta, ICQ nebo Skype.
 • Při měření vyšších rychlostí je navíc třeba vypnout i aplikace zatěžující a zpomalující operační systém počítače, např. antivirovou ochranu nebo aktivní aktualizace operačního systém.
 • Výsledek měření posuzujte v kontextu parametrů Vaší služby (sdílená nebo garantovaná rychlost) a použité technologie (optika, kabel, bezdrát licenční pásmo, bezdrát volné pásmo). U bezdrátových přípojek ve volném pásmu se může objevit rušení třetí stranou, které může snížit rychlost připojení.
 • Rychlost internetu provádějte vždy po kabelu, tj. máte-li svůj pc připojen v domácnosti bezdtrátově, připojte ho kabelem k zařízení, která Vám poskytuje internet a teprve následně proveďte měření. Rychlost přes domácí wifi připojení může být zkresleno např. slabým signálem nebo rušením z okolí (od sousedů apod.).
 • Při podezření na pokles rychlosti opakujte měření vícekrát, nejlépe v různých denních dobách. Pokud máte veřejnou IP adresu, budeme znát historii měření, která nám pomůže problém analyzovat.
 • Pokud při dodržení těchto pravidel opakovaně naměříte nízkou rychlost, kontaktujte nás prosím na technické podpoře.

Pro měření rychlosti doporučujeme používat:


Rychlost mého připojení kolísá. Proč?

Pokud máte sdílenou linku, je toto chování běžné. Kolísání závisí na stupni agregace a aktivitě dalších uživatelů sdílejících přenosové pásmo. Rovněž tomu může být z důvodu vytížení serveru (stránek) odkud taháte soubory (uloz.to apod.) - ve večerních hodinách může být rychlost stahování z těchto serverů menší (větší početstahujících uživatelů) než ráno / dopoledne apod.

Důležitým předpokladem pro správnou funkci internetového připojení a hlavně stahování je mít dobře nastavený TCP window size (pro nastavení lze použít např. program TCP Optimizer), díky kterému lze měnit parametry síťové karty (parametry jsou uloženy v registrech).Touto optimalizací lze z internetového připojení získat maximum. V případě, že budete chtít poradit, jak správně postupovat, napište nám.

Co je to agregace (sdílená linka)?

Agregace je sdílení rychlosti (kapacity přenosové linky) více zákazníky. V praxi to znamená, že se přenosová rychlost může měnit podle aktuálně vytíženého přenosového kanálu.

Pokud vyžadujete stabilní rychlost přenosu, zavolejte nám a připravíme Vám nabídku na neagregovanou linku.

Jak nastavit pc pro odesílání e-mailů

Z důvodu ochrany a zamezení šíření SPAMu apod. není povolené odesílat ze sítě e-maily bez nastavení správného SMTP (odchozího) serveru. Pokud chcete tedy využívat poštovní klienty (Outlook, Thunderbird a jiné), musíte si nastavit odchozí server na ip serveru 192.168.128.4 popř. 192.168.128.5.

Last Updated ( Saturday, 22 September 2018 )
 
  home         about us     
 

http://freewifinet.org, Powered by Joomla and Designed by SiteGround web hosting